Döner İstanbul

01

May

Et Döner Nerede Yenir?

Milletçe en sevdiğimiz lezzetlerden birisidir döner. Kebaplar, mezeler, pideler, tatlılar bir yana döner bir yana hele hele et döner bambaşka bir yer tutar bizim için. Et döner diyince akla öyle her mekân gelmez.

Belli restoranlar, belli yerler vardır ki en güzelini en harika yaprak döneri yapan yerlerdir buralar. Bunlardan başlıca olanları İstanbul Anadolu yakasındaki çok da uzak olmayan Pendik ilçesindedir. Başka güzel mekânlardan bir tanesi de Kaynarca da yer almaktadır.

İstanbul deyince hele bir de İstanbul da yemek dendiğinde akla dönerciler gelir, her sokakta çarşıda art arda dizilmiş dükkânlar ve sıra sıra birbirini takip eden dönerciler. İstanbul’un bu lezzet duraklarına Döner İstanbul derken çok iddalıyız!

Asıl anavatanı, asıl memleketi Gaziantep olarak bilinse de Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Usta keşfetmiştir bu lezzet harikası ürünü. Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Usta bu mükemmel lezzeti bize kazandırdığı için ne kadar teşekkür etsek ona az gelir.

Kuzu eti, dana eti, tavuk eti kullanılarak farklı çeşitlerde şişe asılıp dönerek pişirilen ve dönerek piştiği için de ismini buradan alan lezzet harikası, ülkemizin yemekleri arasında hatta ve hatta dünya yemekleri arasında vazgeçilmezlerin arasında yerini çoktan almıştır.

Et döner bir lezzet harikasıdır. Et sevmeyen yemeyen vejeteryanların bile dengesini bozabilmesi mümkündür. Et döner tadılmadan bu enfes lezzet tadılmadan bence karar verilmemeli.

By doneristanbul|Genel|0 comment

Leave a Comment